• Hodnotenie a klasifikácia predmetov v jednotlivých ročníkoch

• Prvouka, prírodoveda, vlastiveda – Hodnotenie a klasifikácia prebieha  v súlade s Metodickým pokynom č.22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy  s účinnosťou od 1. mája 2011. Žiaci sa systematicky pripravujú na vyučovanie,  sú hodnotení známkou. Klasifikácia zahŕňa: osvojenie poznatkov ústnou odpoveďou, písomné testy, päťminútovky, hodnotenie projektových úloh, aktivita na vyučovacích hodinách. Učiteľ využíva sebahodnotenie žiakov, ich schopnosť posúdiť svoju vlastnú prácu.

Projekty  a prezentácie

1. Učiteľ hodnotí: obsah, výstižnosť, grafickú časť, textovú časť, teoretickú prípravu žiaka, sprievodné slovo k projektu, prezentačné zručnosti.

2.  Projekty sú hodnotené známkou alebo slovne,

Slovenský jazyk a literatúra

1.     Pravopisné cvičenia, diktáty, slohové práce sú hodnotené podľa uvedenej stupnice.

2.     Písomky, testy, päťminútovky sú klasifikované podľa uvedenej percentuálnej stupnice.

3.     Ústne odpovede žiakov sú klasifikované známkou.

Matematika

1.   Päťminútovky, písomky, testy sú klasifikované podľa uvedenej percentuálnej stupnice.

Prospech  žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:

Stupeň 1 (výborný)

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je  estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.

Stupeň 2 (chválitebný)

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a  vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Jeho ústny aj písomný prejav má občas nedostatky v správnosti, presnosti a  výstižnosti. Grafický prejav je prevažne estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.

Stupeň 3 (dobrý)

Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojenie poznatkov, pojmov a zákonitostí podľa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť.    V ústnom a písomnom prejave má častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.

Stupeň 4 (dostatočný)

Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov ako aj  v  ich využívaní. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.

Stupeň 5 (nedostatočný)

Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatniť ani na podnet učiteľa. Jeho ústny a písomný prejav je nesprávny, nepresný. Kvalita výsledkov jeho činností a grafický prejav sú na nízkej úrovni. Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa.

ZDROJ: METODICKÝ POKYN Č.22/2011 – R Z 01. MÁJA 2011 NA HODNOTENIE ŽIAKOV ZÁKLADNEJ ŠKOLY

Predmety SJL, MAT, PDA, PVO, VLA, EVB, ANJ, INF budú vo všetkých ročníkoch hodnotené známkou a PVC, VYV, HUV, TŠV nie sú hodnotené. Žiaci 1. ročníka sú klasifikovaní.

Kontrolné diktáty hodnotiť podľa nasledujúcej schválenej stupnice:

1.,2.,3. ročník:   0 - 2 ch - 1                              4.ročník:    0 - 1 ch - 1

3 - 4 ch - 2                                               2 - 4 ch - 2

5 - 7 ch - 3                                               5 - 7 ch - 3

8 - 10 ch - 4                                             8 - 10 ch - 4

11 a viac  - 5                                            11 a viac  - 5

Písomné práce vyhodnocovať nasledovne:

100%- 90% - 1

89%- 75% - 2

74%- 50% - 3

49%- 25% - 4

24%- 0% - 5

• Evanjelické náboženstvo

• Hodnotenie predmetu sa realizuje verbálne a písomne. Pri verbálnom hodnotení sa kontroluje úroveň osvojenia si poznatkov, kde sa hodnotí aktívna účasť na hodinách, znalosť príbehov a ich aplikácie, dramatizácia príbehov. Pri písomnej forme sa vykonáva hodnotenie

prostredníctvom práce v pracovnom zošite.

100% - 80% = 1

79% - 60% = 2